Karadeniz Bozkırında Savaş, Devlet ve Toplum (1500-1700)
Stok Durumu: Stokta var
  • 270,00TL

  • KDV Hariç: 270,00TL

On altıncı ve on yedinci yüzyıllarda Moskova Knezliği, Karadeniz’in yukarısındaki verimli bozkırların kontrolü için Kırım Hanlığı, Osmanlı İmparatorluğu ve Polonya-Litvanya Devletler Topluluğu’na karşı maliyetli bir mücadele yürüttü. Bu, büyük stratejik ve ekonomik öneme sahip bir bölge – o dönemlerde Avrasya’nın muhtemelen merkezi idi. Yine de Rusya tarihindeki bu önemli dönem, tarihçilerce bugüne kadar göz ardı edilmiştir. Brian L. Davies’in çalışması, Rusya’nın büyük bir güç olarak ortaya çıkışına ilişkin temel bir kavrayış sağlıyor.

Uzun süren savaş seferleri Rusya’nın nüfusuna, ekonomisine ve kurumlarına büyük bir zarar verdi ve Batı’daki Rus askeri ve diplomatik tasarılarını defalarca engelledi veya dönüştürdü. Bu mücadele, Rus devlet inşa sürecini yönlendirmek, askeri reformu çabuklaştırmak ve Rusya’nın İmparatorluk düşlerini şekillendirmek için tıpkı Rusya’nın kuzey ve orta Avrupa’daki savaşları kadar önemliydi.

Karadeniz Bozkırı’nda Savaş, Devlet ve Toplum (1500–1700) bu mücadelenin gidişatını inceliyor ve Rusya’nın nihai hâkimiyetinin, ordu komuta-kontrol, lojistik ve taktiklerdeki gelişmelere ek olarak yeni askeri kolonizasyon stratejilerinden nasıl kaynaklandığını açıklıyor.